Stadnina Koni Huculskich Madaje Stare
Gospodarstwo agroturystyczne z certyfikatem ekologicznym
strona główna
oferta
nasze konie
na sprzedaż
galeria
kontakt
dojazd
nocleg


Prezentuję w tej części informacje i materiały, które mają na celu pokazanie i ułatwienie zrozumienia końskiej natury, psychiki, zachowań, których może nie rozumiemy. Można konia zmuszać do pracy siłą co jest motywacją zewnętrzną, lub wywoływać w nim chęć do pracy, wtedy jest bardziej zangażowany. Trzeba pamiętać, że koni nie rozumie naszej mowy, tylko można go wyuczyć reakcji na pewne dźwięki, słowa. Dlatego też wszelkie agresywne zachowania wobec siebie, traktuje jako atak na swoją wolność, w efekcie czego reaguje rekcją obronną - ucieczką lub w skrajnych przypadkach atakiem. I najważniesze koni to zwierzę, które jak żadne inne ma wielką potrzebę ruchu, dlatego najważnieszy jest dla niego wybieg, a nie jakaś super ogrzewana stajnia:)

Oto link do kilku filmów prezentujących, efekt długiej prac, ale pokazujące też, że konie te wykonują te czynności ze spokojem i zaufaniem do człowieka.

Mikey plays with Red Sun

Polecam lieraturę Monty'ego Robertsa, tu są zawarte podstawy ku wytworzeniu sobie dobrego spojrzenia na zagadnienie pracy z koniem, zrozumienie języka, mowy ciała koni. Psychikę koni przystępnie opisuje Miller w książce "Sekrety końskiego umysłu". Obie książki są w podobnym tonie.
Natomiast zasady, techniki pracy z koniem, są zawarte w książkach "Zasady jazdy konnej". Jest to spojrzenie klasyczne, podkreślające harmonię jeźdźca i konia oraz opisujące pracę w różnych dyscyplinach jeździeckich, zawarte jest tu kompendium jeździectwa i trzeba je traktować jako teoretyczną podstawę praktyki jazdy konnej. Bardzo dobrą pozycją jest "Akademia Jeździecka", według mnie podstawowa książka dla każdego hodowcy, właściciela koni, dla osoby zajmującej się konimi. Obejmuje tematykę związaną z konimi, hodowlą, żywieniem, jeździctwem, historią jeździectwa w Polsce, i inne. Obie książki autoryzowane przez PZJ. (wszystkie książki dostępne są na allegro).

aktualności


 
Stadnina Koni Huculskich Madaje Stare
Gospodarstwo agroturystyczne z certyfikatem ekologicznym.
Beata i Sławomir Gut
99-205 Dalików
tel. (0)43 679-04-03
skhmadaje@gmail.com